Son Dakika

Badem göz estetiği hakkında merak edilenler

A A

09.11.2021 - 15:58

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, badem göz şekli nedir, özelliği nedir, neden istenir ve nasıl uygulanır sizler için anlattı.

Badem göz estetiği hakkında merak edilenler

Altın orana göre ideal göz şeklinde dış köşe, iç köşeye göre 4 derece daha yukarıda olmalıdır. Yani sizin anlayacağınız hafif yukarıya kalkık, çekik gözler daha estetik bir görünüm sağlamaktadır.

Altın orana göre ideal kabul edilen göz şekline halk arasında ‘badem göz’ olarak anılmaktadır. İnanışa göre hafif yukarıya çekik, iri gözler daha anlamlı bakışlara sahiptir. Herkesin güzellik anlayışı farklı olsa da badem göz estetiği günümüzde en çok talep edilen estetik prosedürler arasında yer almaktadır.

Minimal bir estetik operasyondur

Badem göz estetiği oldukça minimal cerrahi tekniklerin kullanıldığı cerrahi bir uygulamadır. Önce saçlı derinin içinden görünür olmaması içim minik kesiler açılır. Bu kesiler içinden videoendoskopik yöntemler uygulanarak gözler yukarıya kaldırılır. Kendiliğinden çözünen özel iplerle 3-4 dikiş atılarak operasyon tamamlanır. Bandaj değil, sadece ufak streçler kullanılır. Kesiler saçlı derinin içerisinden açılarak videoendoskopik yöntemler ile uygulandığı için görünen bir iz oluşmaz.

Badem göz estetiği genellikle 25-45 yaş arasındaki kadınlara yapılmaktadır. Yapıldığı kişiye daha derin ve anlamlı bakışlar kazandırırken aynı zamanda daha dinç bir görünüm de sağlamaktadır.

Operasyonun ardından birkaç saat gözlem altında kalındıktan sonra taburcu edilir. Yani hastanede kalınmasına gerek olmayan bir ayaktan tedavi prosedürüdür. Operasyondan iki üç gün sonra yüz yıkanabilir. Birkaç hafta yüzü aşağıya doğru çok eğmemeye ve çok ağır aktivitelerde bulunmamaya dikkat edilmelidir.