Son Dakika

İsveç'te moda mikroçipler

A A

02.12.2021 - 00:48 Son Güncelleme:

İsveç'te gündem mikroçipler. Aşı pasaportu, kimlik kartı ve elektronik anahtarların taşındığı mikroçipleri kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Sol ele takılan mikroçipleri kullananların sayısı 6 bini geçti.

Koronavirüsle mücadelede aşı en büyük koz. Aşı pasaportu ise ülkelerde sıklıkla kullanılıyor. İsveç'te ise aşı pasaportu mikro çipler sayesinde revaçta. Ülkede 1 Aralık’tan itibaren 100 kişiden fazla katılımcının olduğu etkinliklerde aşı pasaportu istenmesi nedeniyle ellerine mikroçip taktıranların oranında artış kaydedildiği belirtildi.

Aşı olanlar mikroçipler sayesinde belgelerini sol ellerinde taşıyabiliyor. Mikroçipleri sol eline takanlar, cep telefonlarını sol ellerine aldıklarında koronavirüsle ilgili tüm belgeler telefonlarına yansıyor. Bu da belge gösterme sürecini hızlandırıyor.

Araştırmacılar İsveç’te şu ana kadar 6 bin kişinin eline çip taktığını açıkladı. Çip taktıranların radyo frekans tanımlama teknolojisi sayesinde yanlarında aşı pasaportu, anahtar, kimlik kartı ve hatta tren bileti taşımayı bıraktıkları belirtildi.